Dobrovolný svazek obcí Tišnovsko (dále jen „DSO Tišnovsko“) byl založen v prosinci v roku 2004 a v současnosti je tvořen 48 obcemi.
Jeho primární činnost je zaměřená na pomoc starostům a zástupcům malých i velkých obcí a městysů při výkonu veřejné zprávy a dalších povinností vyplývající z platné legislativy ČR. Kromě tohoto poradenství zajišťuje pro své obce odborné přednášky a semináře v kontextu aktuálních úprav a novelizací zákonů, revize vyhlášek, jednání v rámci problematiky školství v regionu, vodního i odpadového hospodářství, veřejných zakázek atd. Zaměstnanci svazku v kanceláři DSO, která mimo jiné sídlí na místě bývalého obecního úřadu v obci Předklášteří, se věnují rovněž dotačnímu a projektovému řízení. Mimo tvorby a administrace žádostí o dotace či už z krajských, národních nebo evropských zdrojů, se specializují na realizace a konzultace výběrových řízení různých veřejných zakázek. Svazek v roce 2018 rozšířil svoji činnost o plnění úkolů vyplývajících z Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU a zřídil funkci pověřence pro ochranu osobních údajů ( GDPR). Tuto činnost vykonává u 120 subjektů v regionu Tišnovska a Blanenska.
Nemalým důkazem kvalitní spolupráce obcí je výstavba a vznik svazkové mateřské školy VENKOV v obci Železné. Neutichajícím zájmem zajištění předškolního vzdělávání pro děti v 6 obcích (Železné, Unín, Rohozec, Šerkovice, Hluboké Dvory, Bukovice), vznikl objekt nové mateřské školy se 2 třídami pro 50 dětí. DSO Tišnovsko se stal zřizovatelem školské právnické osoby, a těší se na další příležitosti v oblasti svazkového školství, jak pomoct s umísťováním dětí do MŠ nebo ZŠ jiným obcím, které řeší kapacitní problémy ve své spádovosti (Všechovice, Vohančice).
Živým projektem svazku je putovní festival TyJáTr FEST na Tišnovsku. Jeho realizace od roku 2016 potkala zatím 12 spolu-pořadatelských obcí, s počtem kolem 350 účinkujících, s více než tisícovkou návštěvníků.
V průběhu posledních dvou let svazek pořídil pro své obce nové zastřešené mobilní podium o velikosti 8x6m, v celkové hodnotě 1,2 mil. Kč. I tento úspěšný projekt svazku je důkazem, že kvalitní zázemí pro zachování společenského a kulturního života obcí / městysů, je pro nás důležitým cílem a velkou motivací.
Od roku 2016 pořídil svazek díky financování EU více než 120 kontejnerů na separované druhy odpadů (velkoobjemové i 1100 l nádoby) a 4 štěpkovače.