Rozvoj bezmotorové dopravy představuje v současnosti trend podpory čisté mobility a zdravého životního stylu. Realizace bezmotorové dopravy se přičleňuje k celkovým plánům rozvoje regionů, měst a obcí. Zahrnuje různé způsoby přepravy jako je chůze, jízda na kole, běh, jízda na kolečkových bruslích, koloběžky a pohyb lidí na vozíčku.
Města a obce se ve svých strategických plánech často potýkají s otázkami bezpečnosti pohybu, které se řeší vytvářením různých cyklostezek, chodníků a dalších struktur pro pohyb pěšky i na kole, s minimálním kontaktem dopravních koridorů pro motorová vozidla. Momentálně není specifikováno, kde se mohou další účastníci provozu bezpečně pohybovat jiným způsobem než auty.
Jízda na kole, cyklodoprava, je druhý nejrozšířenější způsob dopravy u nás. Je to jednoduchý a přirozený způsob dopravy, který přináší radost z pohybu a má pozitivní vliv na zdraví. Cyklistická doprava současně snižuje dopady na životní prostředí a přináší ekonomický rozvoj regionům, který je s cykloturistikou spojený.
Cílem dobrovolného svazku obcí a všech zapojených obcí je vznik strategického dokumentu, který bude důležitým podkladem pro další projektovou přípravu a její realizaci, pasport aktuálního stavu bezmotorové infrastruktury a územního potenciálu. Strategie souvisí především s bezpečností na silnicích a zabývá se také bezpečností pohybu dalších účastníků společného provozu. Analýza má za úkol zmapovat region a zjistit, kde jsou největší potřeby, nespojitosti, které narušují na lokální úrovni ucelenost sítě stezek, které tak neplní účel pro bezpečnou bezmotorovou dopravu. Vzniká tak nutnost potřeby scelování nespojitostí stezek.
Aby byla strategie funkční, musí být realizována na třech úrovních: stát – kraj – města a obce, ve spolupráci se soukromým sektorem. Největší díl odpovědnosti mají obce, města, mikroregiony a místní akční skupiny.
Záměrem je vytvoření společné strategie rozvoje bezmotorové dopravy obcí v regionu Tišnovska, která má projektově připravit region a připojit ho k dalším částem Jihomoravského kraje, umožnit koordinaci a efektivní plánování pro rozvoj celého zájmového území.
Úkol pro budování sítě bezmotorové dopravy je v rámci Jihomoravského kraje rozdělený na mikroregiony. Region Tišnovsko dosud nenaplňovalo koordinační stránku, která je
nutná pro strategické plánování v rámci svého území, a nemá vypracovaný ani projektový záměr návaznosti pro další
navazující regiony (ORP Kuřim, ORP Blansko, ORP Boskovice, Vysočina).
Pro region Tišnosko byl vybrán na pozici cyklokoordinátora p. Vladimír Vecheta, který je s problematikou úzce seznámený a má v této oblasti bohaté zkušenosti. V průběhu několika měsíců bude individuálně oslovovat starosty a společně tak budou hledat nejlepší řešení pro zajištění potřeb daného místa a jeho okolí.
Zpracovatelé z kraje by od července do konce prosince 2023 měli oslovit obce s dotazníkem, který přímo nesouvisí s realizaci této strategie, ale bude ji doplňovat a konkretizovat.
Na základě získaných dat bude kraj zpracovávat globální strategii, kde bude řešit detaily mezi obcemi, tj. meziobecní a regionální nespojitosti.
Výsledkem analýzy je příprava cyklostezek a stezek pro bezmotorovou dopravu.
Ke stažení ve formátu pdf: Strategie rozvoje bezmotorové dopravy v regionu Tišnovska (2.49 MB)